EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

При камък в пикочните пътища над 8 мм често се налага оперативно лечение

в. 24 часа
28.2.2014
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3453996

Д-р Иван Велев, завеждащ отделението по урология в болница „Софиямед“:
При камък в пикочните пътища над 8 мм често се налага оперативно лечение

-Д-р Велев, какво представлява бъбречно каменната болест?
Камъните в бъбреците се образуват при кристализирането на минерали и киселинни соли в урината. Могат да се образуват при всеки, при дисбаланс в начина по който в тялото се образува урина. Това може да бъде свързано с количеството течности, които се приемат и дали в урината има вещества, които предизвикват образуването на камъни. При около един на десет души в даден момент се образува камък, като вероятността да се образува през животта ви е 5 до 10 %. При мъжете вероятността за появата е по-честа от жените като съотношението е 3 към 1. Най- честа е появатта им при лица на възраст между 30 и 50 години. При пациенти с камъни в бъбреците често те се образуват повече от веднъж в живота.

-По ваше наблюдение много ли българи страдат от това заболяване?
В момента в България от бъбречни камъни страдат около 400 хиляди души. Хората, които до края на живота си ще образуват бъбречен камък, са над 800 хиляди. България се счита за ендемичен район за бъбречно-каменна болест и се характеризира със значително по-висока честота на заболяването от средната за Европа. Живеещите в райони с мека вода са по-склонни към образуване на бъбречни камъни, отколкото живеещите в райони с твърда вода.

-Какво да направим при бъбречна криза, за да отмине тя по-бързо?
 Пациентът трябва задължително да се консултира със специалист, за да се изключат състояния като остър апендицит, панкреатит, холецистит, илеус и други. Лечението на бъбречната колика изисква бързо и ефективно спиране на болката с болкоуспокояващи средства и преодоляване на спазъма на гладката мускулатура със спазмолитици.
По време на бъбречната криза се препоръчва покой на легло. Пациентите не трябва да се движат, да тичат, да скачат и да правят водни удари. Добър ефект имат и комбинациите на топли вани до 38-39 градуса и грейките в лумбалната област, пиене на топли течности в неголямо количество. Когато камъкът е по-малък от 5 mm има много голяма вероятност да се изхвърли с урината спонтанно, пациентите се нуждаят само от болкоуспокоителни и правилни съвети за адекватно поведение след изхвърлянето на камъка. Ако камъкът е над 8 mm, е почти сигурно, че ще се наложи оперативна намеса за неговото отстраняване.

-Съществува ли профилактика на бъбречно каменната болест?
България е ендемичен район с по-висока честота на заболявяемост, за разлика от други европейски страни. Липсата на установени профилактични навици сред българите оказва влияние и всички ние обръщаме внимание на болестта, едва когато ни застигне. Ето защо спазването на общите принципи на профилактика, като диети, повишената консумация на вода, както и регулярните прегледи при специалист са правилните превантивни действия за намаляване на тази висока честота

-Много млади дами пристъпват към спазването на всевъзможни диети, опасни ли са те за бъбреците?
Строгите протеинови диети се оказват доста вредни за здравето като увеличават с до 3 пъти риска от образуване на калциев камък в бъбреците. Това е така, защото нивото на цитрат в урината пада, което предотвратява кристализацията на калциева сол и по този начин се повишава нивото на калция в урината. Тази промяна на хранителния режим увеличава многократно риска от образуване на камъни в бъбреците. Хората, които се подлагат на строг протеинов режим, трябва по-внимателно да следят здравословното си състояние. Консумацията на повече плодове и зеленчуци може да неутрализира ефекта от прекомерната консумация на месо, яйца и други богати на протеин храни.

-Какви методи прилагате в болница „Софиямед“ за отстраняване на камъни от бъбреците?
В МБАЛ „Софиямед” е инсталиран  пулсов  Холмиум лазер, с който могат да се разбиват миниинвазивно камъни в цялата уринарна система - от бъбречни чашки през уретера до пикочния мехур. При ендоскопското лазерно разбиване на камъни, се използват естествените отвори на тялото от където проникваме и достигаме до камъка за да бъде разбит. Лазерите са носители на голямо количество енергия, която може да бъде насочена директо и точно в камъка, което значително повишава шанса за разбиването му. Съществуват и други агенти освен лазера, с които може да се разбие камъка, но много често или разбиването е неуспешно или крият риск от нараняване на околните тъкани. През последните няколко години качествата на лазерното лъчение го превърнаха в предпочитан избор пред всички други методи за ендоскопско разбиване на камъни като в България само няколко урологични клиники разполагат с тази модерна техника.

-Какво да правим, за да намалим риска от образуването на камъни в бъбреците?
Дори и да има малък риск за повторно образуване на камъни бих посъветвал да направите известни промени в начина си на живот. Пийте повече течности като приемате от 2,5 до 3 литра дневно на равномерни количества през целия ден. Ако живеете при горещи климатични условия или имате големи физически натоварвания приемайте още повече – това ще ви помогне да балансирате. Избирайте напитки с неутрално ниво на киселинност (рН), по-конкретно вода. Проследявайте какво количество урина отделяте за ден – не трябва да бъде по- малко от 2-2,5 литра на ден, цвета на урината трябва да бъде светъл.

-А трябва ли да избягваме определени храни или да спазваме специална диета, за да намалим риска?
Спазвайте балансиран хранителен режим с разнообразна храна – яжте много зеленчуци, фибри, плодове (особенно цитрусови), яжте повече храни с ниско съдържание на оксалат като яйца, леща, бял ориз, ябълки, грозде, карфиол и др. Храната трябва да съдържа достатъчно количество калций (около 1000 мг на ден), но бъдете внимателни с калциевите добавки. Количеството сол в храната трябва да се намали – не повече от 3 до 5 грама на ден, не консумирайте прекалено много животински протеини, вместо това увеличете растителните, поддържайте здравословно тегло.