EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

При увеличени лимфни възли потърсете незабавно специалист

При увеличени лимфни възли потърсете незабавно специалист

в.Телеграф
11.7.2015

Всяка подутина появила се някъде по тялото ни трябва да се консултира с лекар. Това съветват специалисти от различни медицински направления, тъй като лимфните възли се намират на мястото на кръстосване на лимфните пътища – шията, подмишниците, ингвиналните гънки, лакътните или колянни ямки, и всяка една подутина може да говори за различно заболяване.

През лятото и пролетта когато сме повече сред природата, вероятността от наранявания и ухапвания от кърлежи, паяци и др. насекоми е много по-голяма. След нараняването на кожата освен прякото дразнене от насекомото,бактериалното замърсяване, местното зачервяване и сърбеж, може да се увеличат и регионалните /най-близките/ лимфни възли/л.в./. Някои хора неглижират това състояние, а други го приемат драматично. Затова когато забележите увеличен лимфен възел задължително потърсете специалист.

През последните години много се заговори за лимфомите. Това са група заболявания при които може да има увеличени л.в., или други подутини по тялото, температура, сърбежи, изпотяване, отслабване на тегло и много други симптоми.

Д-р Цветан Алайков, завеждащ отделението по хематология в столичната Университетска болница „Софиямед“ коментира, че много от пациентите му правят изследвания за проблеми, които имат от години.

„За щастие не при всички случаи се касае за лимфом, който е злокачествено заболяване на кръвната и лимфна системи. В повечето случаи става дума за възпалително променен л.в. например на шията във връзка с прекарано бактериално заболяване на гърлото, зъбите или вирусна инфекция. При някои възпаления и тумори на щитовидната жлеза също може да има увеличаване на л.в. Инфекциозни и автоимунни заболявания, както и тумори на гърлото или устата могат да доведат до реагиране или разсейки в л.в.“, казва д-р Алайков.

Хематологът уточнява, че инфекциозните и паразитните болести също могат да доведат до болезнено увеличени л.в., и понякога това възпаление предизвиква натрупване на гной и се налага хирургична намеса.

При токсоплазмозата, която е паразитоза и се пренася от котките, освен белези на хронична инфекция се появяват и л.в. и ако жената например е бременна, състоянието може да предизвика малформации в плода.

„Полово пренасяните инфекции като хламидия трахоматис и някои вируси- цитомегало, Ебщайн-Бар, Папилома освен засягане на ингвиналните л.в. могат да засегнат и по-отдалечени области – шия, мишници“, уточнява специалистът.

Много често лимфните възли под мишницата също се увеличават. Д-р Алайков успокоява, че причина за това може да са наранявания на ръцете, епилиране на мишниците, одрасквания от котка, инпланти в гърдите, но предупреждава и че може да се касае и за разсейки от тумори на гърдите или белия дроб.

Хламидиите /трахоматис, пнеумоние и пситаци/ предавани по полов или въздушнокапков път също могат да увеличат различни л.в.

„Само в някои случаи когато няма ефект от приложеното лечение се налага биопсия на л.в. или подутината и хистологично и имунохистологично изследване. Когато след тези изследвания се потвърди диагнозата лимфом, който може да е Ходжкинов или Неходжкинов се правят допълнителни изследвания-ехография, рентген, КАТ или ЯМР, сцинтиграфия и костномозъчна биопсия за определяне стадия на заболяването“, казва д-р Алайков.

В последните години новите образни изследвания като ПЕТ скенер и новите медикаменти-молекули достигащи до специфични структури на л.в. или блокиращи сигнално-трансдюсерни пътища спомагат за осъществяването на по-успешното лечение с химиотерапията и са увеличили броя на излекуваните болни или т.нар. свободен от болест период.

„Лъчетерапията има също важно място в терапевтичните схеми.Но съвременния подход се крие в индивидуализирането на прилаганото лечение, адекватното включване на антиеметици, антибиотици и антимикотични препарати, както и витамини и микроелементи подобряващи качеството на живот на пациента след химиотерапията“, уточнява хематологът.