Да стана неврохирург за мен беше едно от най-добрите решения в живота ми, признава той
zdrave.net
11.07.2025г.
Проф. Йорн-Андре Хорачек е известен неврохирург с близо 30-годишен професионален опит. От 1989 г. до 1996 г. учи медицина в Хумболтовия университет в Берлин, Германия, и в Медицинския колеж „Алберт Айнщайн“ в Ню Йорк, САЩ, а през февруари 1996 г. се дипломира като лекар в Медицинското училище „Шарите“ към Хумболтовия университет в Берлин.
Скоро след това получава докторска степен по медицина на тема мозъчни допамин-рецептори от същия университет, след като завършва задълбочени неврофармакологични изследвания в медицинския факултет на университета „Шарите“ в Берлин, Германия, и Медицинския колеж „Алберт Айнщайн“ в Ню Йорк, САЩ.
През 2002 г. специализира неврохирургия след шестгодишно специализирано обучение в учебната болница „Нойкьолн“ в Берлин и в болницата „Роял Халамшир“ на университета в Шефилд, Великобритания. завършва стипендия по невросъдова хирургия в Националната болница по неврология и неврохирургия „Куин Скуеър“, Лондон, Великобритания.
През март 2008 г. получава магистърска степен по медицинска информатика от Университета за приложни науки „Бойт“ в Берлин и притежава две магистърски степени по бизнес администрация (MBA) по общ мениджмънт - едната от Берлинското училище по икономика и право, а втората от Англия-Ръскин-Университет Кеймбридж, Великобритания, които са завършени „с отличие“ през 2010 г. В магистърската си теза той изследва темата „Трансфер на медицински знания от западни към „ограничени“ по отношение на ресурсите държави“ , което го превръща в авторитет в областта на трансфера на медицински опит от високоразвити към по-слабо развити държави.
Преминал е пълно обучение като сертифициран мануален терапевт/специалист по мануална медицина и притежава сертификати по психосоматична медицина, лечение с ботокс и техники за инжектиране на хиалуронова киселина. Д-р Хорачек е завършил учебни програми по специализирана терапия на болката и медико-правна експертиза и е сертифициран гръбначен хирург от Германското дружество по гръбначни заболявания (DWG).
Понастоящем той е старши консултант-неврохирург в Inter-Neuro - Център по неврохирургия Берлин и работи като неврохирург в Бундесвера (германските военновъздушни сили). Освен че е практикуващ лекар, от 2019 г. д-р Хорачек е преподавател по медицинска информатика в Медицинския факултет „Шарите“ на Хумболтовия университет в Берлин и е изпитващ по неврохирургия и медицинска информатика в Берлинската медицинска комисия.
Проф. Хорачек е открил благотворителна програма за обучение на базата на ментор в областта на терапията на гръбначната болка, която осигурява безплатно обучение на млади лекари от развиващите се страни. От 2006 г. до 2025 г. той преподава в цял свят, като някои от страните са Германия, Обединеното кралство, Мианмар, Монголия, Йемен, Египет, Саудитска Арабия и Франция.
През 2024 г. е назначен за почетен лектор/професор по неврохирургия в Катедрата по хирургия (неврохирургия) на Университета в Найроби, Кения, където редовно преподава. През последните 20 години той създава и е автор на множество лекции по неврохирургия, ендоскопски техники в неврохирургията, невротравматология и гръбначна хирургия.
Проф.Д-р Хорачек е автор на повече от 20 научни публикации в световноизвестни списания като Neurosurgery, British Journal of Neurosurgery, както и на глава за Йемен в книгата на Марк Уилсън The Medic's Guide to the World's Work and Electives. Научните му интереси в областта на неврохирургията включват невроонкология, хирургия на черепната основа (напр. минимално инвазивна хирургия на хипофизата), ендоскопска неврохирургия, съдова хирургия, невротравматология (невромониторинг), гръбначна хирургия и терапия на хроничната болка. Специализираните му професионални интереси са насочени към темите за трансфер на медицински знания в ислямски страни (тема на дипломна работа по MBA), безопасност на пациентите в медицинския софтуер, минимално инвазивна неврохирургия (невроендоскопия) и телемедицина.
Има професионална регистрация като неврохирург:в Германия, Обединеното краство, Монголия, Кения и Египет.
Владее няколко езика - немски, английски, руски, италиански, френски и арабски.
Проф. Хорачек, имате изключително богат опит в много страни, с какво чувство приемате мисията да работите в България?
Нямам търпение да споделя знанията и опита си с нашите български колеги. След като завърших неврохирургичното си обучение в Германия, САЩ и Обединеното кралство, работих като неврохирург в страни толкова различни и предизвикателни като Мианмар, Йемен, Египет, Саудитска Арабия, Кения и Монголия. Всяка от тях ми осигури нови преживявания и различни предизвикателства, но също така ме принуди да възприема напълно нови перспективи. Прекарах детството и юношеството си в Германската демократична република, бивша страна от Източния блок, като България, и бях студент по медицина през годините на германското обединение от 1989 г. до средата на деветдесетте. Като тийнейджър дори прекарах няколко фантастични ваканции в българските курорти по Черноморието.
Затова България е забележително близка до мен, както географски, така и особено от личен опит.
В практиката си сте провеждали интервенции в най-различни области на неврохирургията - невроонкология, минималноинвазивна хирургия на хипофизата, ендоскопска неврохирургия, съдова хирургия, невротравматология невромониторинг, гръбначна хирургия, прилагали сте нови подходи за овладяване на хроничната болка. Как съвременните технологии промениха облика на вашата специалност? Кои интеревниции, които преди години се смятаха за трудно изпълними и високорискови, днес благодарение на новите технологии станаха не само възможни, но и все по-широко приложими?
Неврохирургичните познания и неврохирургичните оперативни техники се развиха и промениха драстично през последните двете десетилетия, през които съм горд член на неврохирургичната общност. Кой би си помислил, че един ден ще използваме компютри за навигация в мозъка?!
Днес рутинно използваме невронавигация за отстраняване на мозъчни тумори и за гръбначни операции, за да направим тези високорискови процедури по-точни и по-безопасни. Това означава, че сега можем да извършваме операции в зони, които преди често са били недостъпни за нас. Това спасява животи и намалява риска и инвалидизацията.
Невроендоскопията е друга област, в която съм специализиран. Това е техника, която претърпя драматично развитие. Повечето тумори на хипофизата сега се оперират през носа с помощта на ендоскоп вместо микроскоп, което прави процедурата по-малко травматична и намалява времето за възстановяване след операция до само няколко дни. Това води и до много по-приемлив козметичен резултат и по-малко усложнения.
„Най-младата област“ на невромодулацията, която използва щадящи методи за лечение на болков синдром и спастичност. Сега често можем да лекуваме преди това нелечимата болка с метод, наречен стимулация на гръбначния мозък (SCS) или стимулация на периферни нерви (PNS), като и двете включват имплантиране на малки електроди в гръбначния стълб или други области на тялото с помощта на игла. След това електродите се свързват с малко компютърно устройство под кожата на пациента, което изпраща сигнали за спиране на болката, често напълно. И най-хубавото е, че процедурата е почти безрискова.
Има много други нововъведени и научно доказани разработки в неврохирургията, които нямам търпение да демонстрирам и приложа, за да помогна на нашите български пациенти.
Без съмнение, неврохирурзите разчитат много на доброто сътрудничество с анестезиолози и на специалисти по образна диагностика. Как прогресът в тези две области на медицината допринесе за развитието на съвременната неврохирургия?
Модерната неврохирургия би била немислима без сътрудничество между неврохирурзи и анестезиолози, но също така и с други специалисти като невролози, педиатри, общи и травматологични хирурзи и медицински специалисти, като онколози и кардиолози.
Тясно сътрудничество трябва да се поддържа особено между неврохирурзи и неврорадиолози, за да се осигури най-добрият резултат от лечението за нашите пациенти. Ще се опитаме да гарантираме, че целият опит, местен и чуждестранен, ще бъде използван в полза на нашите пациенти и за професионална и приятелска работна среда.
Имате немалка практика и като университетски преподавател. Нараства ли в световен мащаб интересът Ви към неврохируригията, има ли много млади лекари, които избират да тръгнат по този път?
Неврохирургията винаги е била по-скоро малка специалност. Въпреки това, да станеш добър неврохирург е един от най-дългите, най-взискателните, времеемки и интензивни на учене ангажименти в медицината. От друга страна, работата като неврохирург и възможността да помагаш на пациенти в тази изключително сложна област на съвременната медицина е повече от възнаграждаваща. За мен, да стана неврохирург беше едно от най-добрите и важни решения в живота ми - надминато само от сключването на брак!
Обичам да преподавам, така че беше логично да включа това в ежедневния си професионален живот. Току-що се завърнах от Кения, където заемам позиция като почетен лектор в Университета Кениата в Найроби, който има една от най-големите неврохирургични програми за обучение в Африка и, вероятно в света. Обичам да преживявам ентусиазма и отдадеността на нашите млади колеги и да бъда част от превръщането им във велики неврохирурзи.
Една по-малко известна част от професионалната Ви биография е интересът Ви към темата за трансфера на медицински знания от развитите страни към по-ограничените по отношение на ресурсите държави. Как се появи интересът Ви към тази проблематика?
Преди много години започнах да извършвам редовна неврохирургична работа в развиващи се страни. Това включваше както преподаване, така и лечение на пациенти в бедните страни на нашия свят.
През последните 20 години съм пътувал до различни страни от Близкия изток, Африка и Азия повече от 150 пъти, за да лекувам пациенти и да обучавам млади неврохирурзи. Често беше трудно, но никога скучно и, със сигурност променящо живота както за тях, така и за мен.
За да допринеса за световната медицинска общност и особено, за да помогна на по-малко заможни колеги в развиващия се свят, наскоро открих курс за обучение по спинална болкотерапия и разработих нова, базирана на практиката концепция за преподаване, която да даде възможност на участниците незабавно да въведат научените техники в практическата си работа в техните родни институции. Първият курс се проведе само преди няколко седмици и обратната връзка беше изключителна.
Какви са очакванията Ви от съвместната работа с българските Ви колеги в УМБАЛ „Софиямед“ и УМБАЛ „Пълмед“? В какви насоки бихте искали да се развива това сътрудничество?
Очаквам с нетърпение да работя рамо до рамо с моите български колеги в „Софиямед“ и „Пълмед“ и може би дори в повече болници в България. Каня всички да работят с нас и нямам търпение да се уча от нашите български колеги и да се възползвам от техните дългогодишни и богати знания и опит. Също така бих искал да споделя собствените си професионални знания и опит с всеки, който иска да участва в този вълнуващ проект.
-----------------------------
Проф. Хорачек ще консултира пациенти (платено) в ДКЦ „Софиямед“ от 14-ти до 16-ти юли и от 8-ми до 13-ти септември. Пациентите от България с установени заболявания, изискващи неврохирургична намеса могат да запишат час за консултация с него или останалите водещи специалисти от Германия, предварително на телефон 02 465 0000 или чрез онлайн платформа Superdoc.bg