EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Проф. д-р Гьоц Бендорф, интервенционален неврорадиолог от Германия: България може да се превърне във водещ център за високоспециализирани невроендоваскуларни интервенции в региона

Проф. д-р Гьоц Бендорф, интервенционален неврорадиолог от Германия: България може да се превърне във водещ център за високоспециализирани невроендоваскуларни интервенции в региона

 

Над 55  стр. 7
23.6.2025

 

Висококвалифицираният експерт по минимално инвазивни ендоваскуларни методи на лечение на невросъдови заболявания пристига с екип от неврохирурзи от Германия в УМБАЛ „Софиямед“, воден от българина д-р Петър Маджуров. Те ще консултират български пациенти от 30 юни в „Софиямед“.

 

Проф. Бендорф, пристигате в България по специална покана на УМБАЛ „Софиямед “ заедно с ръководителя на екипа ви, българинът д-р Петър Маджуров. Какво представляват каротидно-кавернозните фистули, в които сте експерт, и кои са основните симптоми, при които пациентите трябва незабавно да потърсят помощ?

- Каротидно-кавернозните фистули са патологични връзки между главната мозъчна артерия (arteria carotis) и големия венозен синус (sinus cavernosus). Те могат да възникнат след травма (напр. пътни инциденти) или спонтанно. Характерните симптоми включват:

- Двойно виждане;

- Подуване и зачервяване на очите;

- Пулсиращ шум в главата (тинитус). Пулсиращият тинитус като цяло е недостатъчна диагностициран и може да доведе до сериозни нарушения на съня, депресии и дори самоубийство. Ето защо е необходимо бързо да се потърси специалист и да се проведе висококачествена образна диагностика.

 

Вие сте световно признат експерт в лечението на тези състояния - кои са най-съвременните техники за ендоваскуларна терапия при този тип фистули и какво ги прави толкова ефективни?

- Благодарение на големите постижения както в образната диагностика, така и в индустрията за медицински изделия през последните 20 години, вече разполагаме с високопрецизни минималноинвазивни техники, комбинирани с най-съвременни 3D апарати за образна диагностика с ултра-висока резолюция. Тези съвременни технологии позволяват на оператора да визуализира и наблюдава навигацията дори на най-малки микрокатетри (до

0,4 мм) в съдовете на мозъка, за да се поставят койлове, емболични течности или стентове. Това позволява много прецизно затваряне на тези фистули и други артериовенозни шънтови заболявания, като същевременно се щадят нормалните мозъчни съдове и по този начин значително се намалява рискът от усложнения.

 

С какви предизвикателства се срещате най-често при диагностицирането и лечението на пациенти с такава съдова патология, особено когато има загуба на зрение или кръвоизлив?

- Най-голямото предизвикателство е навременната и прецизна образна диагностика и диференциалната диагноза, тъй като симптомите често започват неспецифично и сравнително безобидно. Особено когато вече има загуба на зрение или интракраниален кръвоизлив, бързата диагностика и целенасочената терапия са от решаващо значение за предотвратяване на трайни увреждания. За съжаление, много пациенти с артериовенозни фистули се насочват доста късно към специализирани клиники поради първоначално неправилна диагноза.

 

Имате богат опит в международен контекст. Какви добри практики и иновативни подходи възнамерявате да споделите със специалистите от УМБАЛ „Софиямед" по време на вашето посещение?

- Очаквам с нетърпение да запозная новите си колеги със съвременната, високорезолюционна съдова 3D образна диагностика, която подпомага както ендоваскуларното, така и хирургичното лечение. При хирургичните процедури съвременната невронавигация и интраоперативна образна диагностика са от решаващо значение за разработването на индивидуализирани терапевтични подходи, фокусът е върху комбинирането на образна диагностика с висока резолюция с авангардни хирургични технологии за висококачествено, ориентирано към пациента ендоваскуларно или хирургично лечение.

 

По време на вашето посещение в България се очакват консултации и операции. Кои пациенти са подходящи за такива интервенции и какво е необходимо за прецизна предоперативна оценка?

- Подходящи са пациенти с потвърдена или съмнителна диагноза за невросъдово заболяване, при което ендоваску-ларната интервенция може да намали риска от усложнения и да подобри качеството на живот. За оптимално предо-перативно планиране са от съществено значение точната, висококачествена диагностична образна диагностика и доброто интердисциплинарно сътрудничество с индивидуална оценка на риска.

 

В операционните зали на „Софиямед“ ще бъдат използвани най-съвременни технологии, включително навигационни и невростимулационни системи. До каква степен тези иновации подобряват безопасността и резултатите при невроендоваскуларните интервенции?

- Тези технологии революционизират неврохирургията.

Те повишават прецизността, минимизират рисковете и съкращават времето за възстановяване на пациентите. Благодарение на интраопера-тивната навигация и неврос-тимулация можем по-добре да запазим критичните структури и допълнително да подобрим успеваемостта на операциите. Висококачествената образна диагностика чрез ЯМР, скенер и 3D ангиография е решаващо предварително условие за прецизна невронавигация.

 

Вие сте един от пионерите в областта на ан-гиографската 3D образна диагностика. Как новите техники за визуализация променят разбирането и лечението на сложни съдови неврологични патологии?

- 3D ангиографията, и особено DynaCT, КТ-подобна техника за напречно сечение, днес позволяват изключително точно визуализиране на сложната геометрия на мозъчните съдове и откриване дори на най-малките съдови лезии. Това не само улеснява диагностиката, но и значително подобрява планирането на лечението, тъй като процедурите и операциите могат да се извършват с още по-голяма прецизност и безопасност. Така сложните патологии могат да бъдат лекувани по-успешно и с по-ниски рискове за пациентите.

 

Какви са вашите очаквания от сътрудничеството с българските неврохирурзи? Възможно ли е България да се превърне в регионален център за високоспециализирани ендоваскуларни нев-рохирургични интервенции?

- Абсолютно, виждам голям потенциал тук. С наличния опит, модерно техническо оборудване и международно сътрудничество България наистина би могла да се превърне във водещ център за високоспециализирани невроендоваскуларни интервенции в региона.

***

Визитка

Проф. д-р Гьоц Бендорф завършва Медицинския факултет на Лайпцигския университет, Германия, през 1986 г. През 1990 г. защитава дисертацията си и получава академичната степен „Доктор по медицина “ с отличие Magna сит laude от Лайпцигския университет. Специализира радиология през 1991 г. и неврорадиология през 2000 г. от Медицинския съвет в Берлин. През 2002 г. получава хабилитацията си (доктор на науките) по интервенционална неврорадиология от Шарите, Хумболтов университет в Берлин.

След специализацията си от 1991 до 1993 г. става ръководител на отделението по невроангиография и интервенционална неврорадиология в Шарите, Хумболтов университет в Берлин, през 1994 г. Участва в множество международни курсове и конференции и е посещавал различни специализирани обучителни програми и курсове по света, включително в Париж, Хюстън, Алабама, Атланта и други. До момента е публикувал общо 116 научни статии и е допринесъл в областта на интервенционалната неврорадиология с над 250 резюмета на международни срещи. Автор е на книгата „Дурални фистули на кавернозния синус: Диагностика и ендоваскуларно [ лечение“ и няколко глави 6 книги, включително „ Стентиране на каротидни артерии и тромбектомия“ и „Емболизация при травми на главата и шията “.

През последните 30 години е бил инструктор, лектор и професор по неврорадиология в Германия, САЩ и Дания. Работил е като ръководител и ментор на студенти, докторанти и постдокторанти, както и на специализанти и сътрудници, получавайки множество награди от международни конференции и радиологични дружества.

Проф. Бендорф е бил модератор и лектор на множество международни конгреси и курсове в областта на интервенционалната неврорадиология (WIN, ASNR, ESMINT, SNIS, WFITN, DEF, SVIN, AVIR).

C над 30 години клинична практика в областта на невроинтервенционалната хирургия в големи академични центрове в Германия, САЩ и Дания, проф. Бенндорф е натрупал богат опит в диагностиката и ендоваскуларното лечение на мозъчни, гръбначни и краниофациални съдови заболявания, както при възрастни.

***

Специалистът от Германия заедно с колегите си, водени от неврохирурга д-р Маджуров, ще преглеждат пациенти от 30 юни до 26 юли включително в „Софиямед“. Техните посещения в България ще станат регулярни и по-чести, установявайки дългосрочно партньорство в името на здравето и благополучието на българските пациенти.

Часове за консултации могат да бъдат записани на телефон 02 465 0000 или онлайн чрез платформата Superdoc.bg

‘Консултациите ще се провеждат в „Софиямед“ - БЛОК 1, намиращ се в София, бул. „Г. М. Димитров“ 16, с предварителна регистрация на данните на пациента и срещу заплащане!