EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Проф. д-р Константин ЧЕРНЕВ: Чакаме ваксина за хепатит С през 2016

Никоя държава не прави масов скрининг, хората трябва сами да отидат да се изследват
Слава РАДОСЛАВОВА
в. Жълт Труд   Стр. 43
________________________________________
Хепатит С е едно от най-коварните заболявания, защото често протича без симптоми и човек узнава за него, когато вече е късно. Вирусът, причиняващ болестта, уврежда черния дроб. 10-12% от хората с инфекция са във висок риск да развият цироза. Когато тя вече е факт, 4% в рамките на 1 до 5 години могат да получат декомпенсация, а 1-4% - хепатоцелуларен карцином. Около една четвърт от всички новооткрити с чернодробен рак са в резултат на цироза.
От хепатит С страдат 160 млн. души в света, от тях 9 млн. са европейци. Най-голям процент на заболеваемост и смъртност има в страните от Източна Европа. Една четвърт от всички чернодробни трансплантации в Европа през 2004 г. са се наложили в резултат на хепатит С. В България 107 хил. души са болни, без да знаят. От тях 95 000 ще развият хронична инфекция, а 25 000 - цироза.
Младите да се тестват на 4-5 години
"Всяка държава, била тя богата или бедна, се нуждае от епидемиологични данни, за да изгради стратегията си за борба с дадено заболяване - казва проф. д-р Константин Чернев, завеждащ Клиниката по вътрешни болести в болница "Софиямед" и национален консултант по вътрешни болести, по време на семинар за социалната значимост на хепатит С. -Но никоя финансова институция в България не може да поеме по-разширен скрининг на населението. Затова ние, специалистите, пледираме всеки да отиде в лаборатория, която работи с обикновените вирусни маркери, и да се изследва за хепатит С. Ако резултатът излезе положителен, да не ходи сам да изяснява нещата при различни специалисти, а да се обръща направо към гастроентерологичните центрове, които се занимават с хронични хепатити (те са 5-6 в страната), тъй като държавата поема финансовата страна. При младите хора индивидуалният скрининг трябва да се прави по-често, през 4-5 години. Все пак рискът за заразяване е по-висок докъм 50 години."
Инфекцията се предава по кръвен път. 60-65% от заразените с хепатит С са венозни наркомани. По сексуален път се заразяват 5 до 6 процента (при хепатит В е обратно - по сексуален път е 60-70%). Останалите 20-30% идват от медицински манипулации и козметични процедури, като татуировки и пиърсинг, където има убождане. При тези начини на предаване на инфекцията е обяснимо защо след 50 години рядко има новозаразени. Тогава обаче се проявяват усложненията от хепатит С на някои от хората, заразени преди 20 и повече години, при които болестта е протекла безсимптомно.
Новости в лечението
За разлика от хепатит В, за хепатит С няма ваксина. Такава се очаква около 2016 г., съобщава новината проф. Чернев. Създаването й е много трудно, защото вирусът не предизвиква изразен имунен отговор, обяснява той. Проучванията вече са доста напред. Има създадени над 10 вида ваксини, които не са много ефективни. Търси се най-добрата и вече се изпитва такава.
Сегашното лечение на хепатит Сее комбинацията от медикаментите интерферон и рибавирин (двойна терапия) и с добавяне на протеазни инхибитори към нея (тройна терапия). И едната, и другата предизвикват много нежелани лекарствени реакции, затова пациентите трудно ги издържат. 24% развиват тежка анемия, често изпадат в депресия, тъй като черният дроб не преработва амоняка и той отива в мозъка.
Добрата новина е, че скоро лекарите ще имат на въоръжение нови медикаменти, които са много ефективни и почти 100% изчистват вируса. "Има призив на специалистите да се направи опит да се изкорени инфекцията с хепатит С и във време, в което няма ваксина - казва проф. Чернев. - За хепатит В изчисленията показват, че в края на този век, някъде 2090-2095 г., инфекцията трябва да бъде премахната, както и рубеолата. Всичко е въпрос на цена. Ето, ние трябва да сменим досегашното тежко лечение с интерферон и рибавирин с новото, което е много леко и за пациентите, и за лекарите, и е с много висока успеваемост срещу всички шест генотипа на вируса на хепатит С."
От тази година на пазара в Европа вече е разрешена една комбинация от медикаменти, а догодина се очакват още няколко. Може би пазарът ще се регулира вътрешно, като цените им ще бъдат свалени от сегашните 100-150 хиляди долара до под нивото на лечението с интерферон и рибавирин, което е 60 000 лв. за курс на един човек, надява се професорът. "Очакваме фармацевтичните фирми, които сега правят големи дарения, да дадат за държави като България по-реална цена, за да можем изведнъж да заменим цялостно лечението с безинтерферонни режими. Благодарение на даренията успяхме да изчистим от вируса почти всички болни, които не подлежат на интерфероново лечение или нямат резултат от него, и това е много голям успех. Но нещата се придвижват много бавно административно, така че ще сме доволни, ако имаме терапията от следващата Нова година", казва проф. Чернев.