EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Пуйката - ежедневие за футболиста

Пуйката - ежедневие за футболиста

 

в. Труд   Стр. 30

В навечерието на Коледа милиони семейства по света приготвят празничната вечеря, на която ще има пуйка. И докато едрата птица рядко се появява на масата на обикновения човек, тя от години се е превърнала в основно меню за професионалния футболист.

Подборът на храна е един от най-важните компоненти в подготовката на играчите. Ако ги питате тях, втръснало им е от еднообразното меню. Но ако се загледаме внимателно в него, мнозина биха ахнали с думите: "Милионерите ядат като милионери!" Това обаче е задължителното условие. Пуйка със спагети е важно за футболиста 4 часа и половина преди мач, приготвена от готвача на клуба. По света вариант е и пилешко месо, но у нас от клубовете все повече наблягат на коледния деликатес. Останалата част от футболната трапеза включва телешко, заешко и сьомга, а за десерт - бисквитена торта и сезонни плодове. Не звучи лошо, нали? След мач пък една или две бири действат перфектно за бързото възстановяване на организма.

Всичката тази храна обаче не е концерт по желание. В световния футбол лекарският щаб се е превърнал в най-важния асистент на старши треньора. По негова препоръка се подбират хранителните добавки, витамините, медикаментозното възстановяване. Лекарският щаб е пряко отговорен и за големия бич на съвременния спорт - допинга. Всеки е длъжен да знае промените в антидопинговия списък, дори да са направени предната вечер. Защото грешки не се прощават.

В "Байерн" например лекарският щаб наброява 36 специалисти в различни области, които са подчинени на главния лекар, който от своя страна е връзката с треньора. В култ бе издигнат д-р Ханс-Вилхелм Мюлер-Волфарт, който работеше за баварците от 1977 до 2014 година. Но бе изгонен от Пеп Гуардиола, обвинил го за много контузии в отбора. Но и до ден днешен почти всички звезди на "Байерн", а и не само, са клиенти в частната му клиника.

На стадиона и по телевизията често сме се присмивали на чичкото, който тича с голяма чанта по терена. Всъщност от неговата светкавична реакция може да зависи бъдещето на футболист. Лекарят трябва да окаже първа помощ и още на терена да вземе решение за състоянието на контузения. Задължителният щаб на главния доктор би трябвало да включва травматолог, масажисти, физиотерапевти, кинезитерапевти и диетолог. В по-големите държави задължителна е и медицинска сестра координатор в клиничната база, но никой в България не използва тази възможност.

У нас най-често футболните отбори и елитните спортисти използват услугите на доказания в бранша доц. Тони Георгиев, специализирал се особено много в травми в областта на коленете, глезените и раменете. "Лудогорец", "Левски", ЦСКА, "Славия", "Берое" и"Черно море" пращат футболистите си при екипа му в болница "Софиямед". Преди няколко години доц. Георгиев оперира и коляното на премиера Бойко Борисов. Пациент е бил и министърът на икономиката в оставка Божидар Лукарски. Най-скорошният списък на оперираните допълват националите Владислав Стоянов и Марселиньо, както и треньорите на "Левски" и "Локомотив" (Пд) Елин Топузаков и Едуард Ераносян. За спешната помощ и възстановяването се грижи екипът му, включващ лекарят на шампионски отбори на "Левски", ЦСКА и "Славия" д-р Иван Дойчев, както и младите надежди в бранша д-р Петко Хаджиламбрев и д-р Виктор Точков.