EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Тромбофилия

Тромбофилията е вродено (генетично) или придобито (имунологично) състояние, при което кръвта покaзва повишена тенденция за образуване на кръвни съсиреци. В кръвообрaщението съсиреците могат да запушат кръвоносен съд и да подложат на риск здравето на майката, или да запушат артериолите на плацентата и да нарушат развитието на плода. Ако имате поставена диагноза, не бързайте да се притеснявате, а намерете подходящия специалист, на когото да се доверите.

 

сп.Кенгуру

м.март 2021

 

Безопасно

Нискомолекулните антикоагуланти са абсолютно безопасни за бебето, тъй като не преминават през плацентарната бариера.

 

Кога да се изследваме?

Лекарите не препоръчват на всички жени да се изследват за тромбофилия. Изследването трябва да се извърши при тези с три или повече спонтанни аборта до 10-а седмица на бременността, или след неуспешен трансфер на ембриони чрез инвитро, при тежки усложнения (отлепване на плацентата, забавяне на растежа на плода, прееклампсия). Изследване за тромбофилия трябва да се направи и когато близък роднина страда от тромбоза, или са установени други фактори, които увеличават вероятността от поява на състоянието.

 

С какво да се лекуваме?

Ако диагнозата тромбофилия се потвърди, бъдещата майка се нуждае от лечение с нискомолекулни хепарини. Препаратите се инжектират подкожно в корема. Процедурата не е никак приятна, но иглите са изработени така, че да не причиняват болка и бъдещите майки да могат да се справят сами с тази задача.

 

Каква е дозата?

Дозата антикоагулант се предписва от специалист в съответствие с инструкциите, като се вземе предвид телесното тегло на бременната жена. В следродилния период лечението също трябва да продължи стриктно според показанията. За оценка на продължителността на терапията се използва специална скала. Тя отчита както първоначално съществуващите рискови фактори, така и тези, които са били добавени директно по време на раждането (например спешно цезарово сечение или кръвопреливане).

 

Обърнете внимание

На практика невинаги е възможно да се изберат правилната доза и продължителността на курса на лечение. Много нискомолекулни антикоагуланти се предписват за 9 месеца – до момента на раждането, но това невинаги е необходимо. Най-притеснително от бъдещите майки е кървенето.

• Дозите хепарини са профилактични, междинни и терапевтични. Понякога може да се появи страничен ефект под формата на кървене дори при профилактични дози. Тук всичко е много индивидуално.

• Ако назначаването на антикоагулантна терапия е оправдано, не се притеснявайте. Важно е да се знае, че бъдещите майки, които се нуждаят от тези лекарства, имат по-висок риск от усложнения. Повече от половината от тях имат кървене през първия триместър.

• Съществува погрешно схващане, че кървенето е причинено от прилагането на хепарини. Всъщност, точно те помагат за безопасното преодоляване на усложненията и поддържане на нормална бременност, въпреки съществуването им.

 

Рискови фактори за поява на тромбофилия:

• Възраст над 35 години

• Затлъстяване

• Тютюнопушене

• Разширени вени

• Приемане на орални контрацептиви или хормонозаместителна терапия с естрогени

• Артериална хипертония

• Захарен диабет

 

Равновесие

Раждането, както естественото, така и оперативното, винаги е придружено със загуба на кръв. В природата за щастие съществува равновесие. Така е и в организма на бременнота жена – има баланс между кървене и съсирване. При наличие на тромбофилия рискът от образуване на кръвни съсиреци се увеличава. Тогава състоянието може да се овладее с назначаването на специални лекарства за разреждане на кръвта. 

 

WWW.HOSPITALSOFIAMED.BG

Д-р Тина Тодорова е АГ специалист в УМБАЛ „Софиямед“ КОНСУЛТАНТ