EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Иван Георгиев, началник Отделение по лъчелечение и радиохирургия в УМБАЛ "Софиямед": Провеждаме лъчелечение по най-добрите световни стандарти

Лечението на рака на гърдата е най-успешно в началните стадии


Доктор  Стр. 23
25.3.2024

 

- Д-р Георгиев, какви са съвременните тенденции в развитието на лъчелечението и може ли да се каже, че все повече се прилага то сега като метод, отколкото преди години?

- За щастие в последните години нараснаха възможностите за откриване на рака на млечната жлеза във все по-ранен стадий.Тази тенден ция се наблюдава дори и в България. В резултат при все повече жени се правят органосъхраняващи с козметичен отличен резултат операции. При тези операции в 95-98 % се налага провеждане на лъчелечение, за да се постигне освен отличен козметичен резултат и добра онкологична радикалност.

Съвременното лечение в онкологията - лъчелечение и лекарствено лечение, постигна успехи във всички стадии при рак на млечната жлеза. Все пак то е най-успешно в началните стадии. В отделението по лъчелечение и радиохирургия на УМБАЛ "Софиямед" лъчелечението се провежда по най-добрите световни стандарти.

 

- Пациенти с какви най-честоонкологични диагнози търсят помощта Ви?

- В нашия Център сме въвели всички работещи модерни методики - от модулираното по интензитет лъчелечение, контролирано с образни методики и изкуствен интелект, до роботизирана радиохирургия. Тези методики ни дават възможност да помогнем на голям брой пациенти, така че имаме пациенти от почти целия спектър на онкологията, показани за лъчелечение.

 

- Ракът на гърдата е сред водещите по смъртност в съвремието ни. Каква част от процеса по излекуването муималъчетерапията?

- В ранните стадии модерното, лъчелечение води до значимо по-нисък процент на пациентите с локален рецидив и до по-висока преживяемост. Модерната апаратура и въведените от нас методики на лъчелечение смодулиране на интензитета на дозата в условията на контролирано дишане, с образно управление на процеса с участие на система с изкуствен интелект води до значително по-малко лъчево натоварване на органите в риск - сърце, бял дроб, контралатерална гърда и т.н. По този начин правим всичко възможно за подобряване на нашите резултати.

При по-напредналите случаи заедно с модерната лекарствена терапия лъчелечението също спомага за по-доброто лечение на пациентите. Понякога лъчелечението, особено в модерните му форми, е капката, която натежава на везните и спомага за по-добра преживяемост на пациентите.

 

-Какви са прогнозите при пациентки, преминали през лъчелечение?

- Прогнозите са различни в зависимост от вида на туморната формация, генетичните особености на заболяването, стадия, в който е открито, лечението, което е проведено.

 

- Веднъж проведено лъчелечение, може ли да се наложи то да се повтори и има ли противопоказания затова?

- Понякога след време, което може да бъде и десетилетия, се появява тласък на заболяването в лекуваната гърда, който се нарича локален рецидив. Съвременните ни познания по радиобиология и биологията на туморите ни дават възможност да се намесим и в тези случаи. Това е по-лесно, когато органите в риск са получили по-ниски дози.

В практиката е важно заболяванията да се лекуват адекватно със съвременни методи, с адекватни дози в мишенните обеми и с минимални дози в здравите органи. Това води и до по-добри резултати. Ако все пак се появи рецидив, предходното модерно лъчелечение оставя възможности в ръцете на опитния специалист за допълнително успешно лъчелечение.

 

- Колко време отнема един курс лъчетерапия при тази диагноза?

- Средно около месец, има по-дълги по-стари схеми, има и по-нови, които са по-кратки. В нашия център сме заложили на схеми за лечение, възприети във водещите центрове по света, които целят да осигурят качествено лечение за своите пациенти - добри онкологични резултати, по-малък процент локални рецидиви при по-малък процент ранни и късни лъчеви реакции.

Освен схемата на лечение от изключителна важност са и няколко други фактора: възможности на апаратурата, квалификация на лекуващия екип, организация на работата в центъра, контрол на провежданото лъчелечение. Често работещи методи на лечение се компрометират при недобра квалификация или пропускане на важни стъпки от процеса на планиране и изпълнение на лечението. В нашия център различните звена на екипа си взаимодействат непрекъснато в целия процес на подготовка, планиране и изпълнение на лечението, имаме няколко нива на контрол на работата, вкл. и със система с изкуствен интелект, и това дава възможност за успешно изпълнение на доста сложни планове например като роботизирана радиохирургия и т.н.

 

- Награден сте с приз за въвеждане на техника за лъчелечение при пациенти с тумори на лява млечна жлеза. Обяснете ни поведе какъв е този иновативен метод.

- Лъчелечението е малка специалност, обикновено оставаща неизвестна за широката публика, доколкото ми е известно, за нашата специалност това е единственото подобно отличие досега. Преди няколко години бяхме отличени в първи годишни награди "Иновации и добри техники в здравеопазването" по повод въведената иновативна техника за лъчелечение в условията на контролирано дишане при пациентки с рак на гърдата. При тази техника жените се облъчват в състояние на т.нар. дълбок инспириум т.е. в условията на дълбоко поет въздух.

Един от най-важните органи, които са застрашени от увреждане при лъчелечение на гърдата, е сърцето, което понякога е изложено на нежелано лъчево натоварване поради близостта му до гръдната стена. Това е основен проблем в лъчелечението при рак на гърдата. Ето защо са необходими техники за лъчелечение, които да минимизират дозите в здравите тъкани и органи, без да се прави компромис с дозата в облъчваната зона.

Когато въведохме методиката през 2017 г., постигнахме намаляване на лъчевото натоварване на сърцето с над 50%. В резултат на демонстрираните предимства техниката бе възприета като рутинна практика влечението на пациенти с карцином на гърдата в центъра, в който работех. Днес в отделението по лъчелечение и радиохирургия на УМБАЛ "Софиямед" надградихме техниката със значително по-добрите възможности за изпълнение и контрол на лъчелечебния процес с който разполагаме

- възможности за амплитуден гейтинг, съвременни системи за проследяване на лечебния процес в реално време

- IDENTIFY™, осигуряващи ни максимално прецизно изпълнение на лечението в реално време. Всичко това доведе до допълнително намаляване на дозата в здравите органи на пациентката. Техниката е въведена рутинно и се използва при всички пациентки, провеждащи лъчелечение по повод рак на гърдата в Центъра.

***

Визитка

Д-р Иван Георгиев завършва медицина през 1996 г. в МУ София. Придобива специалност по лъчелечение през 2002 г. Има и магистърска степен по "Здравен менидмжънт" от 2017 г. Започва практиката си от 1997 г. в Клиники по лъчелечение в Национален онкологичен център • УСБАЛ по онкология ЕАД София, МБАЛ "Токуда", Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ. От април 2023 г. е началник на Отделението по лъчетерапия и радиохирургия в УМБАЛ "Софиямед".

Д-р Георгиев е експерт по лъчелечение към Български лекарски съюз при изработване на Национален рамков договор с НЗОК 2005-2007 г. Учредител е на Българско дружество по дерматологична хирургия (БДДХ). Член е и на редакционната колегия на Acta Scientific Cancer Biology (ASCB).

Има над 25 г. опит като специалист лъчетерапевт. Клиничните му интереси са в областите: лъчелечение с модулиране на дозата (IMRT, VMAT), лъчелечение с контролиране на дишането (тумори на бял дроб, медиастинум, рак на лявата млечна жлеза, тумори в черен дроб и близо до диафрагмата и бъбреците), стереотактична радиохирургия и лъчелечение, тумори на глава и шия, мозъчни тумори, тумори на бял дроб, онкоурологични заболявания, онкохематологични заболявания, лъчелечение при бенигнени заболявания, брахитерапия с висока и ниска мощност на дозата, управление на качеството в лъчелечението. Има присъдена награда в първи годишни награди "Иновации и добри техники в здравеопазването" за въвеждане на кардиопротективна техника за лъчелечение в условията на контролирано дишане при пациенти с тумори на лява млечна жлеза.

Има проведени множество квалификационни курсове в редица европейски страни.

Участва с публикации в множество национални и международни конгреси по специалността.

Член е и на Европейската асоциация по терапевтична радиология и онкологиия (ESTRO); Европейска асоциация по Медицинска онкология (ESMO); Българското научно дружество по Медицинска онкология; Гилдия на лъчетерапевтите В България при БАР; Български лекарски съюз.