EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Правилната температура на детската стая

В стаята на бебето не трябва да бъде нито прекалено горещо, нито прекалено студено. Накратко, ако чувствате, че ви е хладно, най-вероятно и на малчугана ще му бъде неприятно, и обратното – ако ви е прекалено горещо, той също ще се чувства така. От една страна, прекалено високите температури в бебешката стая увеличават риска от синдрома на внезапна смърт у кърмачетата, а ниските температури ще го накарат да се чувства неспокойно и могат да доведат до повече прекъсвания на съня.


За облеклото най-лесно можете да се ориентирате по следната „формула“: бебето трябва да бъде облечено със същият слой дрехи като вашия + 1 отгоре - за вкъщи, напр. ако вие сте по тениска, облечете бебето с боди с късо ръкавче и още едно с дълъг ръкав отгоре. Когато излизате навън, добавете още няколко слоя към облеклото му. Ако му е некомфортно, малчуганът ще покаже, че не се чувства добре. Важно е винаги да избирате дрешки от естествени, дишащи материи като памук, лен и др.

 

Ако бебето е болно, придържайте се към непроменлива температура на стаята. Съвсем леко понижената температура може да го накара да се чувства по-добре когато е с висока температура и диша затруднено.

 

Можете да определите дали на мъника му е студено или топло като пипнете с длан тила му – определете дали мястото е студено или потно. Претоплените бебета са с червени бузки, често дишат учестено. Може да забележите петнист обрив по телцето, който се дължи на все още недобре функциониращите потни жлези. Обратно, ако на бебето му е студено, може да изглежда по-вяло и безучастно от обикновено, ръчичките и краченцата са студени.

 

Несъвършената терморегулация при бебетата ги прави особено чувствителни към околната температура. Рязките температурни разлики могат да доведат до "претопляне" или "изстудяване".


Екип на Детско отделение на УМБАЛ "Софиямед"