EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Първият месец на бебето

Ето че вече сте вкъщи с малкото си съкровище и животът ви е напълно променен. Първият месец на бебето е много вълнуващ и може да бъде както магичен, така и много натоварващ. Но не се притеснявайте, нуждите на малкото в този период всъщност са доста простички – за него е необходимо да се храни на няколко часа, да спи честичко и спокойно, да е с чист памперс и, разбира се, да получава достатъчно грижа и внимание.

 

През първия месец от появата си бебето ще прекарва повечето време в сън – продължителността е строго индивидуална, но най-често това са от 14 до 17 часа. Още е рано да въвеждате режим на съня. Кърмените бебета обикновено огладняват на 2-3 часа, а при тези на адаптирано мляко интервалът е малко по-дълъг – 3-4 часа. Обикновено броят на храненията за денонощие е около 12, дори и повече. Избягвайте да храните бебето „по часовник“. Още е прекалено малко за създаването на хранителен режим, така че го хранете винаги когато поиска. Това може да е изморително, особено за новите родители. Затова има една малка хитринка – опитайте се да спите винаги когато спи бебето, дори и това да е за 15 минути.

 

Още от първият ден новороденото се ражда с вродени рефлекси, които му осигуряват и защита и сигурност, че ще получи всичко, от което има нужда. Оралните рефлекси са най-важните, защото те са от голямо значение за храненето му. Това са хоботковия и сукателния рефлекс. Рефлексът на Моро се изразява в стряскане на бебето от силен и рязък шум. Рефлексите на новороденото изчезват през първите месеци след раждането.

Жълтеницата на новороденото се появява най-често на 2-3 ден от раждането и изчезва до 7-10 ден. Консултирайте се с лекар, ако след този период продължава.

 

Не бива да се притеснявате, ако забележите, че  при изписването от болницата мъничето е отслабнало на тегло – това е нещо нормално и се дължи на загуба на течности след раждането. Обикновено се случва до 5-я ден, а между 10 и 14 ден бебето би трябвало да е възвърнало теглото си от раждането. Ако кърмите, е трудно да прецените какво  количество изяжда детето. Ако то изглежда доволно и щастливо, наддава добре за възрастта си и „произвежда“ достатъчно количество мръсни памперси, може да бъдете спокойни, че е нахранено добре.

 

Сетивата на бебетата не са като на възрастния човек. Най-развито е чувството за допир, затова е и много важен близкият контакт с детето. Слухът не е достатъчно развит, но мъникът познава много добре гласът ви още от утробата. За този период зрителният апарат е все още много незрял, така че бебето няма да види предмет, поставен на повече от 20-25 см от очите му. Цветното зрение е недоразвито, така че дори и черно-бяла висулка, закрепена на кошарката, върши чудесна работа. Избягвайте да ползвате силно миришещи козметични продукти, за да може бебето да свикне с аромата ви.

Пъпният остатък ще падне най-вероятно в рамките на първата седмица. До тогава поддържайте мястото сухо и чисто. Консултирайте се с лекар, ако след падането усетите неприятна миризма, пъпчето е отворено, зачервено или събира гной.

 

През първият месец повечето бебета се научават да сучат добре, успяват да се фокусират върху лице, да посягат към собственото си лице с ръчички. Гукането и усмивките не са особено далеч, но бебето все още ще общува основно чрез плач.